| MihaiTipar2008 a întrebat:

Salut, eu trebuie sa plec in Turcia, am o întrebare … Dacă am card din România cu RON pe el, și vreau sa plătesc in Turcia cu el, se poate, sa zicem la un magazin, și trebuie sa plătesc cu cardul, ar merge tranzacția, Multumesc

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Da, poti plati fara probleme, iar conversia se face automat.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merge.

| Holiday a răspuns:

Ce tip de card ai?

| MihaiTipar2008 explică (pentru Holiday):

Otp bank

| Holiday a răspuns (pentru MihaiTipar2008):

Nu la ce banca, ci ce fel de card. (Visa, Mastercard, Maestro, etc)

| MihaiTipar2008 explică (pentru Holiday):

Mastercard

| MihaiTipar2008 explică (pentru Holiday):

Mersiiii

| Holiday a răspuns (pentru MihaiTipar2008):

Da, poti plati fara probleme, iar conversia se face automat.

| Yuoia a răspuns:

In general se poate. Eu folosesc un card obisnuit de la BT. Intreaba la Banca ta daca e compatibil.

| Sophieka a răspuns:

Sa mergi sa intrebi la banca... Sau sa apelezi la serviciul lor de clienti.
Eu in Ungaria nu am putut platii cu cardul si nici nu am putut scoate de la vreun bancomat ( am cont la ING ).

| SuNaM a răspuns:

Da merge. Doar ca in functie de card iti ia un comision ( de obicei 1% din suma ). Banca face automat conversie de curs

| MihaiTipar2008 explică (pentru SuNaM):

Se face direct conversia când plătesc din RON in lire?