| eanadandre a întrebat:

E urgent! Am o problemă cu cardul de la bcr,daca vreau sa plătesc la un magazin zice că e invalid deși banii sunt pe card,pot face cumpărături doar online. Am sunat la ei nu s-a rezolvat nimic. Și aplicația e stricată, nu merge decât cu cod token, daca vreau sa intru cu parola îmi zice sa sun la ei și să le zic un cod de eroare. Am sunat, mi-au zis sa actualizez aplicația ceea ce am și făcut și tot nu merge. Credeți că dacă mă duc cu el la bcr fiind minora o sa rezolv? Tata e la munca, nu poate veni a zis să-l sun de acolo. Ideea e că trebuie să scot niste bani din bancomat și mi-e frică să nu rămână cardul blocat acolo

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi personal la bancă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la banca impreuna cu mama ta, tu singură nu ai voie la banca deoarece esti minoră, nu poti platii cu el la magazin deoarece tu ai tot interogat soldul si numai ai bani asa multi pe el, cîti bani ai pe card? Uita te pe aplicatie si acolo poti vedea soldul, saca ai mai putin de 10 lei nu pot cumpăra nimic, o sa arate fonduri insuficiente pe aparatul pos din supermarket.

| eanadandre explică (pentru CristiDinBucuresti):

N-am mamă, e doar tata. Nu cred că e vreo problema cu soldul, am 50 de mil

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru eanadandre):

50 milioane lei ai tu pe card? Ha ha in ce film, mai taie din ele da le d cului

| eanadandre explică (pentru CristiDinBucuresti):

Uimitor, nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru eanadandre):

Tu ca minor nu ai cum sa dovedesti provenienta banilor si atunci banca a blocat cardul de aceea numai poti face cumpăraturi cu el, este fraudă ceea ce faci tu bani ne impozitati ne declarati serviciu nu ai deci este o sumă suspectă.

| Salontanul a răspuns (pentru eanadandre):

Cristi a vrut sa spuna ca ai 5 mii lei. Daca ai 50 de milioane poti sa-ti faci un bloc cu 4 etaje. Nu stiu de ce vorbesti de milioane ca nu mai exista banii vechi!

| eanadandre explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vad de ce sa fie o sumă suspectă, doar am păstrat alocația și bursa de la liceu de cand am făcut cardul până acum

| mi25 a răspuns (pentru eanadandre):

Este o suma suspecta daca ai 50 de milioane. Nu ai inteles? Dar dupa cum a zis si Salontanul, tu ai doar 5000 de lei, ca nu puteai sa aduni din alocatie si bursa 50 de milioane.
Ma mira ca si voi, minorii, mai faceti vorbire la moneda care a fost denomizata in 2005, adica acum 18 ani, cand inca nu erati nascuti.

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Scuze, am scris gresit: am scris denomizata in loc de denominata.

| mihai69 a răspuns (pentru eanadandre):

E puțin paralel cu orice copilu' ăsta; nu te pune cu el, că are mintea odihnită.

| mihai69 a răspuns:

Cardul e activat?

| eanadandre explică (pentru mihai69):

Da,cred. Îmi amintesc că acum 2 ani când l-am făcut am fost cu o verișoară la bancomat, țin minte că schimbasem pinul (nu pentru asta îl băgasem). Presupun că este, merge sa faci cumpărături online daca cardul e inactiv?

| mihai69 a răspuns (pentru eanadandre):

Da, online poți face cumpărături, de aia te-am întrebat dacă e și cardul fizic activat.

| carevaescu a răspuns (pentru eanadandre):

Da. In acelasi timp sunt multe tipuri de carduri. Am carduri care pot fi folosite doar online.
Pe de alta parte am carduri care pot seta ce fel de tranzacti se pot face. Pot limita spre exemplu scoaterea de numerar, doar plata cu chipul, doar cu banda magnetica, sau doar plata cu touch.
Pe viitor vor fi si mai multe moduri de plata si asemenea functiuni.

Urma sa te intreb cum platesti magazin? De regula cu chipul - daca are- si stii pinul, ar trebui sa mearga.

| mi25 a răspuns:

Mergi la banca si te interesezi. Nu ar trebui prezenta tatalui, daca este vorba doar de blocarea cardului.

| carevaescu a răspuns:

Vezi data expirarii

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Pe card scrie luna si anul gen 01/23

| eanadandre explică (pentru carevaescu):

11/26 este

| carevaescu a răspuns:

E posibil sa-ti ramana blocat, dar nu se va intampla nimic cu acel cont sau acei bani. Doar va fi inconvenient sa va luati cardul inapoi sau sa emiteti altul.

| helpforyou a răspuns:

Daca zica ca iti merge online ai doua variante:

1. mergi la un ATP si incerci sa vezi
2. transferi acei bani (desigur daca ai pe cineva de incredere) altei persoane si acea persoana iti da banii in mana.

| nukeyly a răspuns:

Niciodata nu tine toate ouale intr-un singur cos, ca ajungi in situatii de genu, cand o urgenta nu poate fi rezolvata in timp util si banca iti da peste nas.