| CLaludiu1234 a întrebat:

Salut TPU,întreb deoarece am pățit situația relatată de mai jos la mai multe comenzi de taxi.E normal când chem taxiul și vine cam de la vreo 2, 3 km distanta,să vinăvdeja cu aparatul pornit,și pe aparat sa apară suma de vreo 5, 6 lei, asta înainte să plece taxiul către destinație

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Recunosc ca pana acum nu mi s-a intamplat asta, totusi 2-3 km cand chemi taxiul, benzina scumpa trebuie sa intelegi de ce au aceste mici smecherii. Stiu ca tie nu ti se pare corect, pentru ca survine intrebarea daca taxiul vine de la 15 km, atunci sunt nevoit sa platesc inca de la 15 km desi eu sunt in punctul zero km? au ei logica lor, una pentru facut bani...
Daca ar fi costat insa 80 de bani(0, 80 de lei!) litrul de benzina ca in Emiratele Arabe, nu cred ca mai punea cineva aparatul cand pleca catre un client, chiar de acela era la 20 de km departare, cand te uiti insa intr-o tara de categoria B ca Romania si pretul combustibilului este mai scump decat in Elvetia, Belgia, Olanda etc atunci ce sa mai zici?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e deloc normal.
De aia nu mai folosesc taxi ci Bolt și Uber. Taximetriștii au fost mereu cu furatul.

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Din păcate, s-au învățat și șoferii de pe Uber/Bolt cu șmecherii. Cum ar fi că anulează cursa din senin sau te roagă să o anulezi... big grin
Asta e, năravurile mor greu

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

E problema lui ca anuleaza, chem pe altul

| mont a răspuns:

Da, în unele locații - în special în afara localității. Unde există mai bine folosești uber sau bolt.

| Dragobeta a răspuns:

Nu e deloc normal. In ciuda unor pareri de copii sau de taximetristi hoti de pe aici. Exista un tarif "de pornire" care e egal cu pretul unui km. Dar il porneste in fata ta, cand e la zero.
Anunti dispeceratul ca a venit cu ceasul pornit. Asa se vor mai limita furturile.
Auzisem intr-un oras ca taximetristii se plimba pe strazi in cautare de clienti. Pai, atunci benzina nu e scumpa? Sau oricum plateste clientul fraier. Asta apropo de justificarile de mai sus.

| Florian80 a răspuns:

Asta pentru ca ei te taxeaza inca de cand au primit comanda si vin spre tine

| CassiCass a răspuns:

Buna! Am patit-o și eu și am întrebat. Vin așa deoarece ei socotesc de când au preluat imanda și până la destinația data de tine. (Se întâmplă asta de obicei când ești din afara orașului sau "la periferia" acestuia).