| Dee68 a întrebat:

Vreau să merg la turism. La Universitatea de turism din Braşov, adică aceasta:
http://www.unitbv.ro/Default.aspx?alias=www.unitbv.ro/at &

Poate nu ştiu eu unde naiba să mă uit, dar am tot căutat la ce se dă admiterea şi nimic. Adică nu e niciun fel de examen, pe baza a ce se face admiterea? Test grilă? Menţionez că nu vreau să confundaţi facultăţile de turism cu cele de geografie, sunt foarte diferite faţă de profilul meu. Dacă a dat cineva la turism şi alimentaţie, pe management sau orice ramură a turismului la ce aţi test, admitere? Sunt disperată de când caut, dar nu am găsit pe nimeni ca să mă lămurească.

1 răspuns:
| AlinSamson a răspuns:

Hei.
Admiterea la Universitatea de turism din Brașov se face pe baza unor criterii specifice. Pentru a fi admis, candidații trebuie să îndeplinească următoarele cerințe:

1. Să fie absolvent al unui liceu sau al unei alte forme de învățământ superior.

2. Să aibă un rezultat bun la examenul de admitere organizat de universitate.

3. Să aibă o medie generală de cel puțin 8 la examenul de bacalaureat.

4. Să prezinte o scrisoare de recomandare din partea profesorului sau a directorului liceului.

5. Să depună o cerere de înscriere si un dosar de documente.