| Constantin_Andrei_1993 a întrebat:

Ce parere aveti merita sa imi cumpar un Opel Vectra cu motor de 2.0 pe benzina?

Răspuns Câştigător
| zeama a răspuns:

Depinde DE CARE, DIN CE AN.
Exista jdemii de motoare de 2.0 de la Opel. Nu ai dat suficiente informatii. Nu iti stiu bugetul, nu stiu CARE Vectra o vrei(sunt mai multe generatii: A, B, B2, C, C2).
In fine, eu iti spun pe scurt experienta mea cu o Vectra B2 din 2001. Motorizare Z18XE, Euro 4, 1.8 16v, 125 de cai putere.
Pe scurt, e o masina cel putin decenta, robusta, sportiva, sta bine pe drum si nu consuma mult (~7%), daca o conduci normal. E o masina sincera, care isi merita banii, platesti ce primesti, nimic mai mult, nimic mai putin.
Piesele de schimb sunt ieftine.Singura problema ce am avut-o cu ea pana acum este rugina. Mi-au ruginit putin pragurile, insa s-au reconditionat repede.
Motorul are cam multa electronica in el, dar nu au fost probleme.
Nu te atinge de 1.6 pe Vectra sau Astra(Astra G sau Vectra B1, B2 si C1, C2). Sunt proiectate deficitar, consuma mult ulei si benzina aproape la fel ca 1.8(cel de 125 cai).
De ce am ales Z18XE? Dupa parerea mea, e combinatia perfecta intre un motor puternic, economic si care nu necesita prea multa intretinere speciala. De asemenea, e Euro 4, deci o sa scapi destul de ieftin cu inmatricularea. Daca te gandesti sa cauti modelul de care iti zic eu, cauta bine, pana gasesti una in stare buna(N-ar strica sa pui un tester, sa dai o tura, si sa verifici daca ''pute'' ceva). Nu te repezi la orice junghi. Masinile astea au ceva ani in spate, verific-o bine(preferabil cu o persoana care se pricepe) inainte sa iei decizia finala.
Numai bine.

8 răspunsuri:
| Roxin a răspuns:

Daca ai benzinarie in curte, da, merita.Platesti taxe mari, plus benzina care e din ce in ce mai scumpa.Iar pentru un 2.0...consumul este destul de mare.Recomand Skoda Octavia sau Renault Clio.O zi buna

| walle91 a răspuns:

Pe benzina as recomanda ceva cu motor pana in 1.6 asta daca te intereseaza taxele, intretineare si consumul masinii

| pafpap a răspuns:

Depinde,ca si eu cunosc pe unul si opel astra motor de 2000 si are remorca si vara merge dupa prune! depinde la ce folosesti masina. daca vrei numai sa te plimbi, mai bine iti iei un skoda octavia

| Politeknicus a răspuns:

Mergi pe varianta 1.6 16v mai bine.

| subfocus a răspuns:

Nu prea se merita doar daca arata bine si nu te uiti la bani. o sa consume mult mult, impozitul e si el mare. eu am 1.6 e beton asa, iti recomand si tie 1.6.
sau poti sa ii pui gpl... si mai scade consumul si ai puterea de 2.0 la consum mai mic. alegerea e total a ta

| emoboy a răspuns:

SH? Vectra B sau C? Dupa cate am auzit vectra C ar fi foarte buna(si b dar nu se compara).Iti dai seama ca o sa iti pape benzina calumea~8l%(sau depinde cum conduci, ca poate sa iti ia si 6, 5%daca te straduiesti putin sa mergi eco) si gandeste-te ca nu te omoara piesele cat benzina.La opel stiam ca au preturi de intretinere mai mici dar nu foarte mici.O Vectra b 1.6 16V din Germania cred ca ar fi oarecum ok la 1000euro.Nu poti sa iti dai seama de o masina buna pana nu o conduci. Oricum in masini nu se merita sa bagi bani decat daca esti pasionat.

| Stefanu a răspuns:

Mai bine alege unu pe diesel, pentru ca consuma mai putin.

| NeGaTiVeSaW a răspuns:

Parerea mea este sa incerci sa te orientezi dupa o masina cu un motor mai mic...sau eventual daca tie iti place Opel Vectra ia-ti unul diesel...o zi buna