| liviunm a întrebat:

Buna seara, daca am itp valabil pana in decembrie 2019 si as vrea sa-l fac acum pentru la anul in 2020 ca las masina la cineva ca eu plec din tara, as putea?

2 răspunsuri:
| Adriann92 a răspuns:

Dacă faci ITP-ul acum, perioada de valabilitate va începe cu data efectuării inspecției. Nu se poate face prelungire, așa cum dorești

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ITP-ul se poate face anticipat.
Eu l-am facut in octombrie, desi expira in ianuarie; am avut nevoie pentru schimbarea proprietarului.
Apropo, la ITP poate merge oricine, doar sa aiba buletinul lui, certificatul de inmatriculare, si cartea de identitate a masinii. Deci nu e obligatoriu sa il faci tu.
Eu am cativa clienti mai vechi, care imi dau masina inainte de fiecare ITP, sa rezolv ce e nevoie, si sa le aduc cu ITP facut.