| TbW a întrebat:

S-au blocat pistoanele in camasi la o Dacia 1310. Si nu se invarte motorul, cu ce sa le curat sa invarta? Sa pun lichid de frana in capat la pistoane?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai motorul desfacut, sau e montat pe masina?
Daca e montat, scoti bujiile, pulverizezi spray degripant in cilindri, bagi masina in ultima treapta de viteza (4 sau 5), si impreuna cu 1-2 oameni, impingeti masina fata-spate, cat mai puternic, iar pana la urma cedeaza, si se invarte motorul.
Daca e vorba de un motor desfacut, bagi tot spray degripant (WD40 sau ceva similar), pui o bucata de lemn pe piston (eu folosesc o coada de ciocan), si bati cu ciocanul in lemn, pana isi da drumul. Daca lasi spray-ul 2-3 minute sa penetreze rugina, o sa iasa usor.