| johnww a întrebat:

Salut, care e diferenta dintre pompa de injectie si pompa de inalta presiune?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, Pompa de joase(pompa de injectie)

Numita gresit de romani, pompa de joasa este de fapt o pompa de presiune joasa. Adica o pompa care produce o presiune de cateva zeci de bari e considerata o pompa de presiune mica. Aceasta pompa este de obicei pompa din rezervor care trage motorina si o impinge spre motor. Motorina, la masinile mai vechi cu motor pompe-duse, era ulterior preluata direct de rampa de injectoare de tip "pompa-injector" sau de inca o pompa de presiune mica ce transporta carburantul spre injectoare.

respectiv

Pompa de inalte

Pompa se numeste corect pompa de presiune inalta, deoarece produce o presiune mare a carburantului, chiar si de 2500 bari. Pompa de presiune inalta se regaseste la masinile moderne cu motoare common rail si preia motorina impinsa de o pompa de joasa presiune din rezervor. Pompa de presiune mare poate sa aiba un debit diferit, controlat de un regulator de presiune.

2 răspunsuri:
| darctron a răspuns:

Pompe

| relian a răspuns:

Pompa de injectie este aia de la diesel, iar pompa de high pression este la benzina.