| doru1ilie1 a întrebat:

Salut, deci eu nu inteleg, asa cine ar putea explica. ADEVERINŢĂ BE FĂRĂ EXAMEN.
Categoria BE (18 ani): Curs minim obligatoriu prevăzut la art. 24' alin. 3 din OG. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată cu modificările ulterioare, necesar conducerii ansamblului de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3500 kg dar nu depăşeşte 4250 kg, formată dintr-un ansamblu trăgător din categora B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg. Se fac 7 ore de conducere în cadrul şcolii de şoferi SIGUR LA VOLAN după care se eliberează o adeverinţă, urmând a merge la Serviciul de Pemise auto pentru a se trece pe permisul de conducere, la pozitia 12, codul 96 fără a susţine niciun fel de examen cu Poliţia.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intai faci scoala de soferi la 18 ani, pentru categoria B si iti iei permisul pentru acaeasta categroie.
Numai dupa ce ai luat permisul de B, poti sa faci cele 7 ore de conducere pentru categoria BE, care sunt pentru remorca sau masina mai mai mare, fara sa mai sustii traseul.