| Silviu_Dragos_Tanase_1999 a întrebat:

Se potrivesc piese de pe opel vectra b 1.6 16v pe opel astra g 1.6.16 v?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In mod precis ceva rulmenți, bucșe,...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am incercat sa pun de pe Vectra A pe Astra G, si nu se potrivesc...
Discurile de frana au acelasi diametru si prinderi, dar difera centrul. Etrierele sunt diferite si ele. Amortizoarele la A sunt tip cartus, intra in suport si se fixeaza cu piulita, la G sunt cu tot cu suport de fuzeta, etc.
Pentru a verifica daca merge vreo piesa, intra pe un catalog gen www.autokarma.ro scoate codurile pieselor care te intereseaza, mai intai de la Vectra B, apoi de la Astra G, si vezi daca coincid. Unde sunt aceleasi coduri la piesa, 100% e compatibila piesa pe ambele masini.
In materie de motor, daca e acelasi cod (Z16XE de exemplu), piesele sunt aceleasi, poate diferi transmisia, admisia si alte accesorii. Este posibil sa ai la Astra cod motor Z16XE, iar la Vectra X16XE, diferenta fiind in norma de poluare/catalizator, motoarele fiind insa identice, si cu piese compatibile.