| Denny_5002 a întrebat:

Am 11 ani si nu stiu cum sa fac sa castig bani, in timpul scolii si a vacantei. Poate ma ajutati voi.

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Draga Denny,
eu spun ca la varsta ta alocatia si banii de buzunar de la parinti sunt de ajuns.De ce sa iti ratezi copilaria pentru bani? Dupa 18 ani vei avea toata viata inainte sa faci bani.Crede-ma.
Eu aveam o pusculita unde imi tineam alocatia si parintii imi dadeau bani la fiecare nota buna si imi dadeau si de ziua mea si de Craciun si de Mos Niculae.(de ziua numelui meu imi luau lucruri materiale).
Daca tii neaparat cum au spus si ceilalti utilizatori, pentru a-ti afirma independenta(cat de cat, ca na totusi ai o varsta frageda)ajuta-i pe parintii tai si pe rudele tale la treburi casnice. Ofera-ti serviciile si pentru vecini sau prieteni.De exemplu daca te descurci la animale poti sa ai grija de catelusi, pisici etc. sau poti oferi chiar meditatii la un domeniu la care te pricepi. Poti face multe daca iti dai seama cum.
Totusi cel mai bun sfat ar fi: bucura-te de vacanta si lasa banii.Aceasta grija o vei avea cand vei fi mare si crede-ma te vei satura de ealaughing.

XoXokiss
Succes!happy

60 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu selena gomez este i-dul sselli14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi sugi mie pl si iti dau cat vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite... si eu am 11 ani. Si eu imi doresc un telefon mai modern, dar imi doresc ceva mai mult. Un papagal care e cam scump. iar parintii nu o sa mi-l ea pentru ca am pisica si broasca testoasa. uite ce te sfatuiesc: poate ca nu o sa-ti placa ce o sa zic, dar eu am incercat sa te ajut. Incearca sa strangi mai multi bani de la varsta asta, ca poate cand te faci mai mare iti doresti altceva mai scump. Poate o sa apara un telefon mai modern. si daca vrei sa strangi bani, du-te si cumpara ce au nevoie parintii si pastreaza tu restul, sau cerele un pic mai multi bani pentru sendvisuri la scoala (daca aveti bufet). eu m-am inteles cu mami sa imi dea un sfert din alocatie pentru cateva luni, iar dupa sa imi dea toata alocatia. Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa profite putin de prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 11 ani si eu vreau sa fac bani dar mai asteapta eu daca am grija de vecinul meu mama lui imi da 5lei si am grija de el in fiecare zi o ora dupa ce vin sau inainte sa plec la scoala si eu te-as sfatui sa pui niste anunturi ceva in genul daca cautati dadaca sunati la(nr de tel) sau alt ceva sper ca ti-am fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, in primul rand si eu am 11 ani si am avut tel la 9 ani de 4 mil si acu de 6 mil(poate chiar mai putin). Nu te critic, dar cred ca e cam exagerat.In legatura cu jobul, mi se pare o chestie super sa vrei sa muncesti pentru banii tai.Si eu imi caut acum un job. Oricum, ce telefon ti-ai dori? Si ar fi foarte dragut sa lucrezi pentru vecini sau prieteni ingrijind animalele lor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inscrie-te acum pe: http://www.prizee-jackpot.com/?parrain=4d74ebe0ab26576a01010000 E gratis si nu trebuie sa investesti bani.
Ai nevoie doar de cateva minute pe zi. Castigul in medie este de 1Euro pe zi. La 50Euro poti retrage.

| Andradaaaaa a răspuns:

Intreaba-ti parintii unde in oras este vreo consignatie si iti poti duce toate lucrurile pe care nu le mai folosesti sau hainele care ti-au ramas mici... Sper ca te-am ajutat, Bafta!

| BoboKitty a răspuns:

Eu am 12ani si am tel de 6 mil.e LG cu touch puteam sa i-au unul cu touch la 3 milioane deci tu la 10 eu cred ca tu zici ca vrei telefon da vre4i sa fumezi si sa iti ajunga 10 mil pentru 1 an intreglaughing

| Denny_5002 explică:

Sunt fata, si nu baiat

| Denny_5002 explică:

CrazyAngel, parintii mei au o situatie buna, din moment ce am internet. iar bunicii mei sunt la foarte mare distanta de orasul de unde stau eu...Am pus aceasta itrebare ca sa ma ajutati, sa imi fac ceva bani...Inafara de alocatie si banii de la parinti. As vrea sa imi strang 1000 de lei noi (10 milioane in bani vechi), si acum am 4 milioane. In plus, eu stau la bloc, si vecinii mei nu au caine, iar legume nu vand...Totusi, ceva job pentru copii, de vanzatoare sau asa ceva, nu exista pentru copii?

| Denny_5002 explică:

Ca sa-mi iau un telefon

| Denny_5002 explică:

Alice 18, m-am jucat si eu pe la 8 ani cu papusile, dar acum nici o prietena nu se mai joaca cu ele, si mie nu imi mai plac

| Denny_5002 explică:

Luciana draga, eu nu sunt din Bucuresti, asa ca nu am cum sa ma duc in Piata Romana. Si nu am nici metrou, nici tramvai la mine in oras.

| Denny_5002 explică:

Draga anonimule, am un trai super bun pentru o fata ca mine, dar, imi este foarte rusine sa ii cer mamei bani. Bunica din partea mamei este plecata in Spania, la lucru, desi nu a lasat`o pe mama mea sa mearga, bunicul din partea mamie este mort, la fel si parintii tatalui si tatal meu.

| gyanina a răspuns:

Eu nu am inteles la ce iti trebuie tie bani la varsta tastraight face... nu ti buna alocatia:s

| pysysexyshyrea a răspuns:

Poy...ai putea sa-iti vinzi k ai uh.care nu iti mai foloseste...si in vacanta...ai putea sa ai grija de animale(cainii, pisiciii) sa ii duci la plimbare,,,,,,,,,,,,,,,,,! bafta!

| deanda a răspuns:

Bun sa zicem ca am citit in mare parte raspunsurile de aici. sfaturi bune si o mare pierdere de vreme din moment ce Denny vrea un tel de 10 mil la doar 11 ani.
Sa zicem ca il vrea pentru ca asa e moda... da mai demult era un reportaj la un liceu dintr-un oras prosper, pe o tema de gen cati megapixeli are telu` tau, cati cai putere are masina ta? si toti se bateau in cai putere si pixeli. daaaar elevii aia aveau vreo 18 ani.acum Denny are 11 ani. ce concluzie tragem? ca e foarte riscant ceea ce vrea fetita asta. Adica unu de 18 ani daca este vazut de un hot cu un telefon de nu stiu cate mil are cateva solutii ( o ia la fuga, da 2-3 pumni etc) dar un copil de 11 ani ce poate face daca hotul vine si il smulge din mana sau mai grav ii da una in cap? trebuie sa recunoastem se intampla fff des, nu?

Deci, Denny, ia o carte in mana, citeste-o, uita-te la desene, joaca-te in fata blocului, etc. dar lasa telefonul ala ca nu te va ajuta cu nimic!

| GunDealer a răspuns:

Si eu am 11 ani si incerc sa fac bani.Eu zic ca ar trebui sa te intelegi cu parintii tai ca daca un anumit timp vei lua doar note bune sa iti dea niste bani.

| Dinca_Andrei_1995 a răspuns:

Si eu am problema asta

| hannahmontana a răspuns:

Scuza-ma dar as vrea sa stiu pentru ce vrei sa strangi atatia bani?

| clau_5093 a răspuns:

Pune mana si invata ce ai vrea sa faci in viata si pe urma bani vor veni la timpul lor.

| 123naomi901 a răspuns:

Daca stai la bloc si ai prieteni poti face ceea ce te pricepi mai bine. De exemplu puteti face concursuri. Daca stii foarte bine sa te dai pe bicicleta ii poti invata pe altii. Tot asa pe role, trotineta... Si le poti cere bani. Sau poti creea ceva acasa cu personajele preferate ale prietenilor tai si le poti vinde lor cu un pret anume.

| 123naomi901 a răspuns:

Si eu am 11 ani si sunt fata. Eu fac bani impletind parul fetelor in fata blocului. Sau cum am zis le vand lucruri ( nefolositoare) sau cu personaje ca soy, luna violetta. Etc

| Marian_Marian_1970 a răspuns:

Buna vreau sa chstig bani la 11 ani

| EmYY_2771 a răspuns:

Nu descurajez sa-ti iei un job pentru timpul liber, fiindca experienta acumulata te va ajuta in viitor...
Dar hai sa nu exageram cu un telefon de 10 min.
SI eu am fost (si sunt) in aceeasi situatie. Vreau sa-mi cumpar un laptop nou(nu pentru jocuri fiindca la un moment dat piata jocurilor pe calculator va muri si va fi inlocuita cu jocurile pe consola dar asta e alta poveste big grin).Am nevoie de laptop pentru a rula anumite aplicatii care nu imi merg pe laptopul acual (pe care nu am inca sa-l vand laughing ) si care ma vor ajuta in liceu pentru profilul ales (nu-i asa de greu de ghicit care, de vreme ce am pomenit de PCwinking ).
Pentru inceput ai putea sa investesti un ban intr-una sau mai multe carti pe domeniul calculatoarelor (piata IT fiind dezvoltata), si sa incepi cu (virgula) chestii simple de genul: instalezi un windows, creezi un site pentru o persoana/organizatie(nu-i asa de greu daca te prinzi cumwinking ).
Pe de alta parte (daca ai multe cunostinte despre un anumit subiect) ai putea creea un blog unde, daca esti bun(a) si te pricepi, iar se castiga bine (Trust me, I knowwinking )
Acum totul depinde de tine si de ce vrei si de cat de mult timp esti dispus(a) sa pierzi cu asa ceva...
Sper ca ti-am fost de folos.
Mult succes in continuare!

| Anaalexia586 a răspuns:

Poti vinde lucruri la mana a 2 a pe OLX...sau alte site uri. Sper ca te am ajutat!?

| Andrei04 a răspuns:

Denny cred ca esti prea mic pentru a avea o "afacere" sa-ti iasa muti bani mai bine pune la pariuri si daca ai noroc castigi...app.am si eu o intrebare am 15 ani jumate si am nevoie urgent de bani si faza cu alocatia, parinti, bunicii nu merge ca au necazurile lor mai ales ca ai mei au datori... dadca stiti o modalitate mai ales pe net cu forumuri ceva contactati-ma la id:rubinandrei

| boghiu a răspuns:

Io incerc sa fac bani pentru ca sa imi cmpar un playstations 2 asta e visul meu si nu stiu cu sa fac bani daca avezi idei da-ti-mi raspunsuri