| TinaC0rd a întrebat:

Asta e o intrebare pentru cei care au dat admiterea la facultatea de litere. Am inteles ca la proba de limba romana se da din gramatica desi in liceu nu se studiaza. E adevarat? Daca e adevarat ce grad de dificultate al gramaticii se cere? Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se da gramatica la nivel de liceu. La clasele de filologie, se studiaza.
In facultate inveti o gramatica superioara, care nu-ti va folosi la nimic atunci cand vei ajunge sa predai unor elevi. Gramatica "traditionala" trebuie, insa, s-o mananci pe paine.