Întrebare recomandată | elisa9873 a întrebat:

Buna! Poti deveni educator specializat doar cu un curs de formare acreditat? Sau trebuie urmate cursurile unei facultati de psihopedagogie? (am urmat liceu cu profil uman, facultate neterminata). Am incercat sa ma informez, dar sunt o gramada de opinii impartite si nu stiu care e cea viabila.
Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gingergirl1 a răspuns:

Cel mai probabil, cu un curs de formare te poți angaja ca educatoare într-o grădiniță privată, dacă ai noroc. (de obicei vor și ei absolveți de liceu pedagogic sau de facultate în domeniu), la stat nu ai avea dreptul să dai titularizarea. Poți încerca să faci facultatea de padagogie la fără frecvență.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se poate si cu liceu pedagogic, se dă titularizare. Curs acreditat doar de o instituție(posibil doar de stat), nu cred că se poate la orice curs random.

| RoCkKiD a răspuns:

Educator specialiat in ce context? La o firma privata se poate cu un curs de formare. Daca vrei sa te angajezi in invatamant nu merge.