| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat castiga la inceput un asistent medical care lucreaza intr-un cabinet stomatologic? Ma intereseaza salariul net din România, dar si din strainatate (Anglia).

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

1.600 lei, 8 ore, L-V.

Dar se stă mai mult de 8 ore pentru că ai partea de sterilizare, care poate dura până în 2 ore.
La clinică au asistentă special pentru partea de sterilizare, deci tu nu sterilizezi. Doar la cabinetul individual.
Am cunoștințe asistente la stomatologie și zic că se lucrează mult. + Că NU învață nimic. Stomatologia nu are legătură cu asistentul generalist. Pentru stomatologie se face altă școală cu specializare de stomatologie.

În Anglia am auzit că se câștigă bine, dar cu niște condiții!