| gamerulmalahios a întrebat:

Sa merg pe Tehnica-Militara daca sunt pasiont de arme?
Salut TPU.Sunt pasionat de arme (in general imi plac toate tipurile de arme dar in special cele albe si cele de foc) si sunt clasa a 12-a la mate-info. Avand in vedere ca armele sunt una dintre pasiunile mele, mi-ar placea sa am siguranta locului de munca si un salariu destul de bun, ma gandeam sa dau la ATM(Academia Tehnica Militara). Totusi, nu stiu sigur daca ATM e de mine.Am citit pe net si cica te-ar pune sa speli pe jos cand ai sesiune, lucru care mie mi se pare absurd si nu cred ca as putea sa curat si podelele si sa si invat pentru sesiune.Al doilea lucru ar fi ca imi ofera doar profesia de inginer militar...iar daca vreau sa lucrez altundeva sau ca altceva nu prea pot (ma refer la o munca mai intelectuala), eu fiind inginer militar.Al treilea ar fi faptul ca am auzit ca s-ar intra si ar fi cam la fel de greu ca la poli-unul dintre motivele pentru care ma gandeam la ATM ar fi pentru ca ma gandeam ca se intra mai usor (n-am auzit sa dea foarte multi la ATM si de aici ma gandeam ca as putea intra mai usor fiind concurenta mai mica; motivul pentru care nu prea vreau la poli e pentru ca ma gandesc ca nu intru si nu fac fata in timp ce la ATM e ar fi mai usor, dar am auzit ca e la fel de greu, ba chiar poate mai greu decat la poli.Mai e si chestia ca eu as face unelte de ucis, lucru care m-ar deranja un pic; imi plac armele ca aspect si sa le vad folosite in filme, seriale, jocuri, etc. dar in viata reala e altceva-stiu ca nu sunt responsabil pentru cei ucisi cu arme (nu eu le folosesc, ei o fac, eu doar le produc) si ca daca nu fac eu armele le fac altii asa ca nu se schimba nimic; dar si asa sunt indirect un pic responsabil pentru cei ucisi in razboaie de exemplu iar asta m-ar face sa ma simt prost.Iar in ultimul rand este faptul ca e o diferenta dintre pasiune si loc de munca(in opinia mea)-imi plac armele, ma mai uit la clipuri pe YT cu arme de foc, mi-am cumparat cateva arme airsoft dar nu ma intereseaza componentele armelor sau modul lor de functionare prea mult; lucru care ma gandesc ca ar trebui sa ma intereseze daca vreau sa lucrez pe chestia asta. Deci, voi ce credeti:
E ATM DE MINE? VOI CE PARERE AVETI DE ACEASTA FACULTATE? MERITA SA O FACI?
MERITA SA INCEP PREGATIREA PETRU FACULTATEA ASTA? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Emigreaza in america, acolo sigur iti scarpini fetish-ul asta cu armele

| gamerulmalahios explică:

In legatura cu aceasta postare- ATM-ul inca este valabil dar nu pe armament.M-am decis sa merg pe ceva care sa echivaleze cu politehnica sau alt tip de inginerie.Nu imi asum riscul sa pot lucra doar in sistem, desi arme ma pasioneaza cat de cat.
In schimb, intrebarile legate de dificulatea admiterii si altele legate de ATM in general inca sunt valabile