| anutza1991 a întrebat:

Cate zile inainte si dupa ciclu nu poti ramane insarcinata?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5-6 zile sunt, teoretic, practic poti ramane in orice zi. Aveam o colega care ramanea si in timpul menstrei, depinde de perioada de ovulatie, nu toate femeile au ovulatia la tz zile.

Abh
| Abh a răspuns:

Teoretic, ciclul menstrual e compus din 28 de zile:primele 9 zile(care includ si menstra) fac parte din perioada nefertila, urmatoarele 9 zile fac parte din perioada FERTILA, ultimele 9 zile sunt nefertile. Dar, asta e valabil in cazul unui ciclu menstrual REGULAT.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o zi cu risc zero, adica perfect sigura. Daca ai menstruatii perfect regulate (adica in 6 luni consecutive ai maxim o zi de abatere - in toate 6, nu in fiecare cate o zi), atunci poti folosi metoda calendarului. Au risc minim primele 5 zile din momentul in care iti vine menstruatia si ultimele 5 zile pana la o noua menstruatie. Adica 10 zile consecutive, centrate de prima zi de sangerare. Nu conteaza cat dureaza sangerarea, cu risc minim sunt doar primele 5 zile, indiferent daca sangerezi sau nu in ele. Si mare atentie, metoda e valabila numai pentru cicluri perfect regulate, cu durata peste 24 de zile.

| Mihaiii a răspuns:

Poti ramane insarcinata, insa nu asa usor! Acesta perioada difera de la femeie la femeie, iar daca tu vrei sa te distrezi fara griji du-te la ginecolog sa iti calculeze aceste zile.

| kytty a răspuns:

10 inainte 10 dupawinking

| Scumpika_Ana_1980 a răspuns:

1saptamana inainte si una dupa dar depinde si de organism bafta