| RoxyRoxana200 a întrebat:

Asa s-o gandit sau asa s-a gandit.Cand se foloseste s-o si cand s-a.Stiu ca s-o se foloseste atunci cand ai sa o si se face forma scurta.In rest se foloseste s-a?

6 răspunsuri:
| WangLouis a răspuns:

Asa s-a gandit, s-o se foloseste zic eu prin nu stiu ce parte a tarii, ma rog, corect romaneste e s-a, dar nici s-o nu e gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite.S-o inseamna sa o,pe ea sa o,aici o e pronume personal(stii ce e ala nu?)Deci inlocuiesti in capul tau, daca ai vreau s-o conduc acasa, e ca si cum ai zice pe ea vreau sa o, intelegi? In constructia s-a, s e pronume reflexiv si a particula verbului.Mereu verbul va fi la perfect compus.Nu prea stiu in ce clasa esti ca sa-ti explic mai usor sau mai complicat

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

S.e.x.ul ti-a dereglat ratiunea; sau lipsa de?

| gaby140 a răspuns:

"S-o gândit" nu exista in gramatica. E folosit in limbajul vorbit. In scris folosește "s-a gândit" întotdeauna.

| Anaconda123 a răspuns:

Greșit, s-o nu se folosește, corect românește se zice s-a gândit, s-o se folosește la noi în Oltenia dar nu toți folosesc și nu este corect din punct de vedere gramatical

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Mai bine cauti in dictionarul online orice nelămurire de-a ta ca sa fi sigura de raspuns.Meriti"a doua sansa"