| Morena156 a întrebat:

Nu ma pot decide ce carte sa citesc si as vrea sa stiu parerile voastre.
Lista:
Macbeth, othello de Shakespeare
Ratiune si simtire de Jane Austen
La rascruce de vanturi de Emily Bronte
Codul lui Da Vinci de Dan Brown
Marile sperante de Charles Dickens
Portretul lui Dorian Grey de Oscar Wilde

Astept parerile voastre si argumente

6 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Codul lui Da Vinci si Portretul lui Dorian Grey mi s-au parut exceptionale. Ai putea incepe cu ele. happy

| DumitruS a răspuns:

Uite, incepe cu asta :https://infrasunete.eu/12-ani-de-sclavie-solomon-northup/ happy

Depinde pentru ce ai pofta sa zic asa, fiindca toate cartile enumerate de tine sunt bune insa sunt genuri diferite. Codul lui Davinci este gen teoria conspiratiei, Portretul lui Dorian Grey este o carte psihologica, mai greu de citit si inteles etc.

Daca e dupa cum ma simt eu acum, eu ti-as recomanda Codul lui Davinci.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti recomand sa le citesti pe toate.
Merita!

| KateBubble a răspuns:

Oricum ar fi bine să le citești pe toate, desigur, dar începe cu Marile speranțe, fiindcă e o carte ce are farmec dacă o citești mai devreme, nu când ești deja matur.

| corolav a răspuns:

Ce vîrstă ai?
Aceste cărți sunt pentru persoane de peste 15 - 16 ani. Nu pentru faptul că ar conține ceva ce nu se recomandă minorilor ci pentru faptul că sunt niște anume cărți care impun ( cititorului) o serie de cunoștințe de geografie, de istorie universală, de psihologie, altcumva nu le vei înțelege și nu-ți vor plăcea. Te vor plictisi.
Shakespeare e un scriitor greu de citit. Aceste titluri, pe care ni le comunici tu că ai vrea să le citești, sunt creații dramatice, ( piese de teatru) și sunt scrise în versuri.
Luate fiecare în parte sunt niște capodopere, dar asta rămîne și la latitudinea ( nu cea geografică) cititorului.
Oricum, îți doresc lectură plăcută!
Sănătate!

| corolav a răspuns:

Domnilor, tuturor acelora care ați răspuns la această întrebare, tuturor acelora cărora vă place să citiți, tuturor acelora care citiți acest al meu răspuns!
Vă recomand să citiți, în mod special, două cărți ale Rodicăi Ojog - Brașoveanu.
„Ochii jupâniței" și „Vulturul dincolo de cornul lunii".
Sunt EXCEPȚIONALE!
Și nu atît pentru conținutul de idei al cărților și „story"-ul în sine, ci pentru limba folosită de această magnifică doamnă a scrisului și a limbii românești.
Scriitura cărților sale nu are termen de comparație pentru ce s-a scris pînă acum în limba română.
Iată cîteva exemple din aceste cărți...
„... ochii moșnegilor cu vederea beteagă clipeau des licuricii mândriei".
„liniștea înainta greu"
„Apele Bosforului dezmiardă malurile cu pricepere de ibovnică, susură istorii moarte de mult..."
„purtau veșminte păcurii, pe potriva întunericului"
„la Istanbul ( corolav...eu aș zice București) până și pietrele de pe drum întind mâna după peșcheș".
„ Fata avea dulceață în călcătură, își mlădia șoldurile cu știință satanicească, când râdea îi răsăreau pe buze livezi de cireși în floare. ...Vai de bietul creștin care i-o pica sub călcâiul încălțelului".
„Plecase în mugurul zorilor".
„ De când e lumea, vorba muierii îndrăgite s-a dovedit poruncă. I-au dat ascultare împărații și prostimea., păstorii creștinătății și ai păgânilor săvârșind fapte fără de pereche în înțelepciune, dar mai ales neghiobii rămase de pomină".
„La noi umblă o vorbă: povețele sunt de prisos, căci omul știe să greșească și singur".
„După mintea mea cea bătută de secetă, se cheamă că cine se însoară în grabă se căiește pe îndelete".
„Dacă toate fetele sunt bune, de unde păcatele, atunci,
atâtea neveste rele?"
„Umblă pe la noi vorba că toate păcatele încărunțesc omul, numai ticăloșenia rămâne veșnic fată mare".
„Neliniștea pogora căprioară speriată din stâncă în stâncă".
„Umblă pe la noi o vorbă: când boierul te suduie să fii mulțămit că nu te bate".
„Știi, domnia ta, logofete, ce-o zis fluturele când s-o așezat pe-o creangă de stejar? Mde!, trag nădejde să n-o rup!".
„-Umblă vorba, spuse, că într-o bună zi, sita i-a zis acului, mirată tare: Văleu! Ai o bortă!".