| AndreeaMeow a întrebat:

Buna TPU vreau si eu niste titluri de oprere literare cu tema patriotismului!

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

Itic, Strul, dezertor in general literatura pasoptista ( Anton Pann - "Povestea vorbii" -, Vasile Carlova - "Rumurile Targovistii"-, Ion Heliade Radulescu -"Zburatorul"-, Cezar Bolliac - "O dimineata pe Caraiman"-, Grigore Alexandrescu - ciclul "Epistole", ciclul "Fabule", poezii de inspiratie istorica-, Dimitrie Bolintineanu - volumele "Florile Bosforului", "Legende istorice"-, Vasile Alecsandri - volumele "Doine si lacramioare", "Legende", "Pasteluri"-, Andrei Muresanu - "Desteapta-te, romane")

| DarkJoice a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
Padurea Spanzuratiilor - Liviu Rebreanu
Catastrofa - Liviu Rebreanu