| andreealavinia2001andreea2001 a întrebat:

Vreau si eu poezii pentru profesoara de franceza fara prostii! Funda

3 răspunsuri:
| Alinx_Visan_1956 a răspuns:

Uite aici
La mere:C'est elle, la femme
qui meurt pour naitre.
Une fantome de fer avec ame...
de cire.

Elle nous debouche les yeux et les oreils,
pour nous demontrer,
que chaque crepuscule est le debut
De l'un grand et beau lever du soleil.

| corolav a răspuns:

Cîndva, în antichitate, legenda spune că ar fi existat un celebru oracol, acela al unei celebre prezicătoare, pe numele ei Pythia.
Odată, trebuind să meargă la un război, părinții unui flăcău au venit la celebra ghicitoare și au întrebat-o ce se va întîmpla cu fiul lor.
Ea a răspuns: Se va duce se va întoarce nu va muri în bătălie.
Părinții s-au întors bucuroși acasă și i-au spus tînărului cele aflate.
Tînărul a plecat la oaste, a mers la război și... a murit.
După acest dureros sfîrșit, părinții tînărului decedat au venit cumare scandal la Pythia să o declare drept impostoare și mincinoasă.
Cu multă delicatețe Pythia a răspuns.
- Nu ați înțeles Dumneavoastră bine ce am spus eu. Pentru că eu așa am spus și veți vedea că am avut dreptate.
Deci, am zis: Te vei duce, te vei întoarce nu, vei muri în bătălie.
Vezi, așadar ce mare importanță are rostul unor virgule?
Și în scriere dar și în vorbire.

| corolav a răspuns:

Cine ( sau ce ) să fie fără prostii?
Poeziile sau profesoara?