Întrebare recomandată | youcon a întrebat:

Stie cineva cum se numeste CONCEPTUL care face referire la analiza/ viziunea pornind de la general la abstract. Imi aduc aminte ceva referitor la viziunea ÎN FORMA DE PÂLNIE, dar nu gasesc nimic stiintific. De asemenea, imi aduc aminte ca aceasta viziunea este utilizata si in romanul Enigma Otiliei.
As fi recunoscator daca m-ati ajuta serios.

3 răspunsuri:
| xZeRo a răspuns:

Buna ziua! Iti pot spune ca Enigma Otiliei este un roman interbelic, scris la persoana a III-a, caracterizat de viziunea dindarat a autorului si focalizare zero.

| xZeRo a răspuns:

Este posibil sa aiba legatura cu insusirea de Bildungsroman, deoarece Felix este un intelectual in formare.
http://www.rasfoiesc.com/......la-i66.php

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încadrare in curent, context cultural literar in diferite tipologii.