| anonim_4396 a întrebat:

Calatoriile lui Guliver este o carte?

Răspuns Câştigător
| AcestaSuntEu a răspuns:

Da,este o carte, e de obicei recomandata elevilor de clasa a 5-a happy...este foarte atractiva, mie unul mi-a placut foarte multhappy...bineinteles,exista si filmul daca vrei sa o intelegi mai bine happy

17 răspunsuri:
| Aramyx a răspuns:

Călătoriile lui Gulliver (engleză Gulliver's Travels) este un roman în patru părți, capodoperă a scriitorului anglo-irlandez Jonathan Swift, scris sub pseudonimul de Dr. Lemuel Gulliver, în care fantezia autorului se împletește cu o aspră satiră socială.\Adica pe scurt da este o carte

| NOantidoteX a răspuns:

Da.

| bloodyhell a răspuns:

Da

| AngelBlue15 a răspuns:

Da este un roman adica o carte cu o actiune complexa ce se desfasoara in mai multe planuri, cu multe personaje etc.Deci da este o carte.

| klark7410 a răspuns:

Da

| alexboss5555 a răspuns:

Da

| broxi a răspuns:

Da.

| klark7410 a răspuns:

Da

| NevastuicAaA a răspuns:

Este carte(roman), film si joc.
Gasesti de toate.

| dracusorvoinic a răspuns:

Da este un roman in 4 capitole. fundahappy

| Gabi19971983 a răspuns:

Da poti sa il downloadezi de aici apasand "Acceseaza!"

http://www.cartiaz.ro/index.php?option=view&cat=16&cid=624&ext=pdf

| vladinscain a răspuns:

Dar este greu sa cauti pe google?

| radupopa a răspuns:

Călătoriile lui Gulliver (engleză Gulliver's Travels) este un roman în patru părți, capodoperă a scriitorului anglo-irlandez Jonathan Swift, scris sub pseudonimul de Dr. Lemuel Gulliver, în care fantezia autorului se împletește cu o aspră satiră socială. Adica pe scurt da este o carte.

| Solsagan a răspuns:

Lol, pe ce lume trăieşti?

| Robin0744 a răspuns:

Este o carte. Autor: Jonathan Swift. O parabolă destul de complexă care poate fi doar reductiv considerată „pentru copii". Este o distopie urmată de o utopie, cu accente satirice. Personajul, după ce rătăcește prin lumi absurde, care caricaturizează Anglia natală a autorului, găsește societatea perfectă în care ființe dominante sînt caii iar oamenii (yahoos) niște sălbăticiuni oribile, folosite ca animale de tracțiune de către stăpînii lor, caii. De aici a apărut cuvîntul yahoo, folosit ca nume de un cunoscut portal internet.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Da, este o carte. eu am citi-o pe la 13 ani si mi-a palcut mult. E interesanta si plina de invataminte. Ti-o recomand cu inima decshisa. Lectura placuta!

| 9l1nd3st3ptul a răspuns:

Da este o carte si un volum scris de Jonathan Swift si sa cauti ca este si un film cu acesta. Mie una mi-a placut.