| Floricel_Andreea_1976 a întrebat:

Care sunt speciile literare?

1 răspuns:
| MariusFD96 a răspuns:

Speciile literare ale genului epic cuprind:
în creația populară: legenda, balada, cântecele rituale, basmul
în creația cultă: fabula, poemul, epopeea, schița, nuvela, romanul.

Genul liric

Speciile literare ale genului liric utilizează prin excelență versul și cuprind:
în folclor: doina, cântecul, bocetul și strigăturile
în poezia cultă: oda, imnul, satira, epigrama, elegia, romanța, meditația, pastelul, sonetul, haikul.

Genul dramatic

Speciile literare ale genului dramatic cuprind tragedia, comedia, drama, vodevilul, melodrama și altele.