| FlAf1n1 a întrebat:

Cartile "Dune" de Frank Herbert, sunt similare cu, cartile "Game of Thrones"?

*P.S - Nu sunt fan GoT

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Similare prin vastitate, prin tema fantastica si prin faptul ca fiecare din cele 2 serii contine carti inegale calitativ.
Complet diferite prin subiect, universurile pe care le propun, modalitatea de abordare si prin zona temporala, Dune te teleporteaza in viitor, GOT te duce cu gandul la Evul Mediu.

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Daca te referi la regi, regine, imperii, lupta pentru putere, miscari de culise sunt similaritati, dar atat. In rest trateaza alta tema. Citeste-le ca sunt foarte bune. Sunt si filme:
Dune-1984
Copii Dunei-3 parti.
Dar daca vrei ceva bun de citi sci-fi, citeste Fundatia-Isaac Asimov (7 carti).

| onix33 a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine nu prea au legatura una cu cealalta...subiectul este diferit, actiunea se petrece in "vremuri" diferite, dar sunt bune amandouawinking