Întrebare recomandată | Mozambica a întrebat:

Ce carti imi recomandati la 13 ani? In afara de cele cu vampiri, SF.sau de Jules Verne, nu-mi plac cartile astea.

Răspuns Câştigător
| DanutsaDanutsa a răspuns:

Buna! Eu la 13 ani am citit multe carti. Cel mai mult mi-a placut Fluturi de Irina Binder, Mindrie si Prejudecata de Jane Austen si Jane Eyer de Charlotte Brontë.

31 răspunsuri:
| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Jurnalul unui puşti -Jeff Kiney.

| ThePerfectMan28 a răspuns:

Basme

| 20SwEeT1994 a răspuns:

Carti romantice daca esti o fire mai romantica sandra brown sau citeste micul print e faina cartea.

| CastraveţiMuraţi a răspuns:

Jurnalul unui puşti
The Hunger Games
Percy Jackson- e genială
Şi cam orice carte scrisă de John Green
Sau de Rick Riordan, el a scris Percy Jackson, dar mai are cărţi bune.

| YouAreWhatYouRead a răspuns:

Depinde de ce fel de cărți îți plac ție. Oricum, eu îți recomand câteva cărți pe care nu le-am putut lăsa din mâini: "Oscar și Tanti Roz" - Eric Emmanuel Schmitt - povestea unui copil bolnav, care îi trimitea scrisori lui Dumnezeu (e o poveste uimitoare, care merită citită, plus că o găsești și pe net și are vreo 80 de pagini), "Fluturi" - Irina Binder - o să te facă să vezi lumea altfel și să fii mai bun/ă, "Numele acestei cărți este secret" - cum sugerează și titlul, e o carte plină de mister. Mai sunt foarte multe: Divergent, Eve, Jurnalul Zlatei, Invitația la vals etc. (la unele găsești recenzia mea aici: http://cartileroxanei.blogspot.ro/) Sper că te-am ajutat și lectură plăcută! :D

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

"Inima de cerneala"-Cornelia Funke
"Sânge de cerneala"-Cornelia Funke
" Însemnările unei puștoaice" (toate volumele)
"Jurnalul unui puști" (toate volumele)
"Minunea"-R.J. Palacio
" Harriet spionează"
"Sub aceeași stea"-John Green
" Orașe de hârtie"-John Green
"Luminile Nordului"-Philip Pullman
" Războiul ciocolatei"-Robert Cormier
"Aventurile lui Huckeleberry Finn" - Mark Twain
"Singur pe lume"-Hector Malot

Vezi ce îți mai place de aici:
http://www.editura-arthur.ro/domeniu/young-art
http://www.editura-arthur.ro/domeniu/beletristica-14-

| Mangle a răspuns:

Ai citit:,, O poveste grimminala'' de Adam Gitwitz sau,, Coraline'' si,, Pulbere de stele'' de Neil Gaiman?

| RainbowDash a răspuns:

Cea mai frumoasa carte EVER serios. Te atinge povestea..este Black Beauty.
Nu o mai pot uita happy este suuper :* merita citita :*

| cupcake3103 a răspuns:

Prins in capcana -J.D. ROBB

| Bmargareta a răspuns:

Ti-as recomanda Surorile Bronte sau romane de dragoste, politice etc...

| diidiii123 a răspuns:

CS Lewis-Cronicile din Narnia, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni), Angie Sage-seria Septimus Heap, Alan Gibbons-trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Katherine Roberts-seria cele 7 minuni, etc.Intră pe corintjunior.ro,rao-ficţine copii şi tineri, nemira junior, au cărţile pe categorii de vârstă.

| diidiii123 a răspuns:

CS Lewis-Cronicile din Narnia, Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de margine(Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni), Angie Sage-seria Septimus Heap, Alan Gibbons-trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Katherine Roberts-seria cele 7 minuni, etc.Rao-ficţine copii şi tineri, nemira junior, au cărţile pe categorii de vârstă.

Răspuns utilizator avertizat
| Ungureanu90 a răspuns:

În pădurea Petrișorului
Singur pe lume
Jurnalul unui puști
Jurnalul unei puștoaice
Moromeții

| cosmy2014 a răspuns:

"Singur pe lume" "Morcoveata" Print si cersetor" "Cuore inima de copil'

| myrandalove a răspuns:

Iti recomand :
- Cocoșatul de la Notre-Dame, de Victor Hugo
- Singur pe lume de Hector Malot
Acestea sunt de aventura. Daca iti plac cele de dragoste iti recomand
-Romeo și Julieta
- Maitreyi
Chiar daca sunt mai grele sunt frumoase. Eu am 14 ani si pana acum mi s-au părut toate încântătoare.

| mariaIC a răspuns:

Eu iti recomand zece negri mititei.

| Zuupass a răspuns:

Romane politiste, nascuti asasinii si jurnale, intereseaza-te pe ce invezi la scoala..etc

| eu123eu123 a răspuns:

Baltagul, Mara, O scrisoare pierduta. de-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 20SwEeT1994):

Sandra Brown si romantismul rolling on the floor
Cartile ei aduc mai mult a carti por.no,iti vine sa vomiti.

| Cameliapantiru a răspuns:

Iti voi recomanda doua carti, care pe la 12-13 ani, pur si simplu m-au fermecat: "Povestea fara sfarsit'' (Michael Ende) si "Singur pe lume''(Hector Malot).
Daca nu le-ai citit deja, profita de vacanta care va urma si bucura-ti mintea si sufletul cu aceste povesti clasice, pe care niciun copil/preadolescent nu ar trebui sa le rateze!
Lectura placuta si o seara frumoasa iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci. nu plange sub clar de luna si uneori sub clar de luna care sunt foarte misto
domnisoara Cristina
laleaua neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile scriitorilor romani sunt de asemenea frumoase de exemplu
"Conu Leonida fata cu reactiunea"(I.L Caragiale) "Neamul Soimarestilor" (M Sadoveanu) "O scrisoare pierduta " (I L Caragiale )

| KittyKernel a răspuns:

Iti recomand :
Zece negrii mititei de Ahatha Christie
Casa secreta de Edgae Wallance
Hobbitul De J.R.R.Tolkier

Crima pe terenul de golf de Agatha Christhie.
Eu sunt fata si am citit cartile astea...si inca multe altele...
Un cuvant Le ADOR

| delia345erika a răspuns:

Eu am 12 si sunt in clasa a 7-a..probabil ca si tine. Eu citesc si acum Percy Jackson vol. 4 Si as putea sa zic ca imi place foarte mult ca autor: Rick Riordan. Uite de aici poti cumpara si cartile: http://www.editura-arthur.ro/index.php?c=rick+riordan&S=1

| AlexandraCamelia2002JokeHouse a răspuns:

Citeste jurnalul unui/unei pustoaice/pustoaica. Am aceeasi varsta, si chiar este frumoasa cartea si adecvata pentru varsta ta.
Numai bine!

| ElenaAlexia2002 a răspuns (pentru DanutsaDanutsa):

Si mie mi-a placut Fluturi intr-un fel, dar e mai mult genul de telenovela.

| ElenaAlexia2002 a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Cum e Razboiul ciocolatei? Te intreb pentru ca am citit celelalte carti din lista si mi-au placut mult.