| Irimie_Codrut_1905 a întrebat:

Ce este confesiunea lirică?

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Confesiunea lirică reprezintă (destăinuire/ mărturisire directă a gândurilor şi a sentimentelor) sau de elemente de confesiune lirică, când acestea apar în mod sporadic; un asemenea text poetic este obligatoriu marcat de perspectivă subiectivă (mod propriu de a privi lucrurile, de a gândi şi de a simti), ce se reflectă în ideile poetice exprimate sau sugerate, în conturarea atmosferei poetice, în preferinţa pentru anumite figuri de stil şi a anumitor imagini artistice, chiar în specificul elementelor de versificaţie (strofă, vers, ritm, rimă, măsură) etc.
confesiunea lirică în genul liric printre altele ca monologul liric adresat, descrierea literară, fac parte din modul de expunere

| PanaDeIdei69 a răspuns:

Confesiunea lirica este:
Scrierea literara care contine marturisirea unor ganduri si sentimente legate de viata intima a autorului.