| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a fi bun de pus in Ramă?

4 răspunsuri:
| Sfaterly a răspuns:

Bun de pus în ramă = (iron. ) urât, rău, necorespunzător.

| visan2016 a răspuns:

Cred ca ceva frumos ceva special, ca un tablou pretios sau o fotografie pretioasa.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

"Adica, Bun de pus in rama! Mi s-a intamplat sa aud expresia asta referitoare la oameni care au facut cate o fapta buna sau primesc cate o lauda binemeritata. Cred ca se trage de la obiceiul de a pune in rama diplomele si alte lucruri de merit si extrapoland putem spune si despre unii oameni de toata isprava ca sunt buni de pus in rama..."

Adica poate sa fie o lauda, sau sa fie spusa ironic, avand sens total opus. depinde asadar de context

| m1dn1gh7 a răspuns:

De pus in rama sau in vitrina, painea lui Dumnezeu, ceva frumos, special, deosebit, nepretuit.