| Vvistula a întrebat:

Ce inseamna "punere in abis"?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

"Procedeul „punerii în abis" are câteva sensuri în domeniul artelor şi al teoriei literare. Termenul provine din franceză şi înseamnă „plasarea în infinit" sau „plasarea în abis". Utilizarea cea mai frecventă a acestei expresii descrie experienţa vizuală rezultată din plasarea cuiva între două oglinzi, propria imagine fiind reprodusă la infinit." Din cate stiu, e si un procedeu literar folosit cu precadere de Gide.

2 răspunsuri:
| DELFINI a răspuns:

Actiune si ......prapastie. asa se zice la filme cand le face. actiune (incepe) prapastie(umeaza prapastie)

| Vvistula explică:

Trebuie sa aiba legatura cu incipitul modern, si nu gasesc vreo definitie pe net