| AnetteBurnier a întrebat:

Ce învățăm din S.F-uri? Fundă.

Răspuns Câştigător
| DaWTF a răspuns:

Din cartile si filmele S.F. invatam o multime de lucruri, de la fizica si stiinta, pana la dezvoltarea imaginatie. Acestea ne pot ghida sa facem lucruri marete ca specie( ma uit la tine, Jules, cu ale tale splendide carti S.F.). Am intalnit carti sau filme S.F. care mi.au raspuns la mai multe intrebari decat orice profesor de la scoala.
Una peste alta, un S.F. bun iti poate intinde multe punti de cunostinte, imaginatie, dar si aventura.
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Sa ne jucam cu imaginatia

| Mayhem666 a răspuns:

Sa ne aparam de invaziile extraterestrilor, in caz ca vor sa ne invadeze si eradicheze de pe aceasta planeta. Sau in caz ca apare un virus letal, o sa invatam sa ne ferim de el, dar dim moment ce e cam mortal si nu exista leac, nu cred ca o sa putem sa il evitam prea mult timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu invatam nimic din SF-uri!
Vazand/ citind / vizionand SF - sunt doar o selectie personala care iti poate dezvolta imaginatia.
Dupa cum spune si genul lor, sunt stiintifico fantastice, adica nu-s reale, sunt imaginare.

| AnetteBurnier explică:

Şi cu ce ne ajută dezvoltarea imaginației? (o întrebare cam stupidă dar m-ar interesa diferite păreri)