| Druțu_Denisa_1994 a întrebat:

Ce reprezintă limba romana?

3 răspunsuri:
| Storm1X a răspuns:

Limba materna, o materie la scoala, o limba care isi pierde intelesul pe retelele de socializare

| aalexei a răspuns:

Cred ca aici este raspuns la intrebarea ta: https://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_rom%C3%A2n%C4%83

| oprescudorin11 a răspuns:

Limba romana este ca orice limba un limbaj de comunicare in cadrul unui popor.Caracteristicile acelui popor este proiectat asupra limbajului. E vorba de obiceiuri, credinta, aproape o infinitate de insusiri.
Cea mai frumoasa analiza asupra Limbii Romane a fost facuta de un anume Constantin Noica, lucrarea se numeste 'Cuvant impreuna despre rostirea romaneasca '.
Acolo vei gasi ceea ce cauti, mie mi-ar fi jena sa comentez ceva, odata ce stiu ca exista o asemenea lucrare pe care o consider geniala.