| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate explica si mie aceasta fraza?:

"Numele revistei este ales semnificativ, pentru a exprima unitatea de neam şi ţară"

Este vorba despre numele revistei "Dacia literara"

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Titlul revistei sugerează ideea unirii culturale a tuturor românilor de pe teritoriul vechii Dacii, ca premisă a unirii lor politice. De aici provine numele de Dacia, iar datorita faptului ca se dorea punerea bazelor literaturii romane autentice, tinandu-se cont de specificul national, Daciei i se atribuie termenul "literară".
Sper ca am reușit sa te lămuresc. happy