| Achim_Andreea_1997 a întrebat:

Cum demonstrez si eu ca textul e un pastel! Dar sa imi dati mai usoare ca nu prea tin minte tot! Ms laughing))) :* happy

1 răspuns:
| vladutzumuresan1996 a răspuns:

Pastel demonstratie
Definitie
Este opera lirica in versuri, in care se prezinta un aspect din natura (un peisaj, un tablou, un anotimp, vietuitoare) prin care eul liric isi exprima sentimentele.

Ipoteza
Opera "…" de … este un pastel si apartine genului liric.

Argumente
In primul rand, termenul de pastel a fost preluat de Vasile Alecsandri din pictura, unde denumeste o compozitie realizata cu ajutorul unor creioane colorate moi.

In al doilea rand, textul apartine genului liric datorita prezentei eului liric in text. Marcile acestuia sunt verbele si pronumele la persoana I singular, dintre care se remarca formele ( de dat exemplu DIN TEXT!)

In al treilea rand, figurile de stil predominante sunt epitetele cromatice. (de dat exemplu + de explicat) – important la un pastel.

De asemenea, sentimentele transmise sunt de melancolie, tristete, etc.

Concluzie
In concluzie, poezia citata apartine genului liric si este un pastel.