| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie, c-un sau cu-n?

6 răspunsuri:
| duckermlocker a răspuns:

Cred ca "c-un"...eu asa scriurolling on the floor

| AnaMaria2005love a răspuns:

Depinde in ce context vrei sa il folosesti! Dar sa stii ca nu prea se foloseste acest cuvant! Cel mai des se foloseste "Cu un ".
FUNDA?

| anamariarot a răspuns:

"C-un" se scrie happy

| DidiWhite a răspuns:

Cu-n. Eu asa stiu, pentru ca ar veni "cu un", si atunci elimini o litera, si adaugi cratima. Asa e logic

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

C-un pentru ca nu se taie dintr-un verb, numeral, etc.

| AnetteBurnier a răspuns:

Varianta corectă este,, c-un". Se foloseşte aşa pentru pronunțarea mai rapidă şi înlocuirea vocalei,, u". Nu se scrie,, cu-n" deoarece în general când vezi,,-n" acesta înlocuieşte vocala,, î".