| Ionutsuge a întrebat:

Cum se scrie Hingheri sau hingherii, adica pluralul la hingher?
Dau funda, mersi.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. "Merg la hingheri" (se scrie cu "h" mic) este una si "hingherii au ridicat cainii" este alta. Pluralul la hingher este hinghieri.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un singur „i".

| corolav a răspuns:

Amice, răspunsul primit de la utilizatorul „salontanul " NU ESTE CORECT.
Amîndouă formele de plural, pe care le soliciți tu, sunt corecte.
Numai că, una din forme este articulată cu articolul „ hotărît" cazul „hingherii".
Ex. Hingherii au primit sarcină să strîngă toți cîinii vagabonzi dintr-un anume cartier.
Sau, articulat cu articolul „nehotărît", și în acest caz corect este „hingheri".
Ex: Niște hingheri nu au știut de această dispoziție.
Aceeași formă „hingheri" este valabilă și dacă respectivul substantiv nu este articulat.
Ex: - Și pînă la urmă ce au ajuns în viață?
- Doar hingheri.
Nu este corectă informația precum că „hingheri" se scrie cu „h" mic.
Exclus!
Dacă acest cuvînt „ hingheri " se află la începutul unei propoziții sau fraze, cuvîntul în cauză, ca orice alt cuvînt din limba română, aflat în aceeași situație, se scrie cu majusculă.
Ex: Hingheri o să ajungeți dacă nu vreți să învățați carte!
Forma de plural „ hinghieri" pe care o propune utilizatorul „ salontanul" este o inepție de cea mai joasă speță.
El scrie „hingheri" și îți spune ție că pluralul este „ hinghieri".
Asta e o dovadă că el nu știe ce înseamnă „plural".
I-am mai spus acestui utilizator că la gramatica limbii române este un ZERO și s-a supărat pe mine, nevrînd să-mi mai primească mesajele.
Dar, ăștia sunt oamenii care „ nu știu că nu știu".
Să fii sănătos!

| Tpuist a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, depinde de context.