| MarisRadu91 a întrebat:

Cuvantul rest in dex inseamna: Parte dintr-un tot care rămâne în afara celei care interesează
Adica e doar o parte, nu e TOT ceea ce ramane in afara?
De exemplu : Am 5 carti, 2 le pastrez iar restul le arunc. Asta inseamna ca arunc 3, dar dupa definitie pare ca pot sa arunc si doua sau una ca si alea sunt in "afara celei care intereseaza". Exista vreun context in care restul NU inseamna TOT ceea ce ramane dintr-un intreg?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitia corecta nu mi se pare cea din dex. Au interpretat gresit. Se refera la faptul ca restul este o parte din tot, pur si simplu. Restul nu e o parte din totul care ramane dupa ce...
Adica modul logic ar fi:
Eu am 4 mere. Dau 3 mere cuiva. Cate mere mai am?
Adica restul este 1.
Mi se pare gresita definitia din dex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipseste o virgula. "Parte dintr-un tot, care (...)".

Adica propozitia subordonata ("care ramane in afara celei care intereseaza") face referire la partea din tot si nu la tot.