| TheStrategist a întrebat:

De ce nu vor oamenii să citească dacă știu că are multe beneficii?

38 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Mai bine citesti asta :
Mama noastra
Care eşti în TPU
Sfinţească-se nickname-ul Tău
Vie site-ul Ta
Facă-se moderatia Ta
Precum în realitate asa şi pe website
Răspunsurile noastre cele de toate zilele
Dă-le nouă astăzi
Şi ne iartă nouă înjurăturile noastre
Precum şi noi iertăm întrebările lui Alex Dorinel
Şi nu ne duce pre noi în suspendare
Ci ne izbăveşte de relian
Ca a Ta este FORTA
biciul şi ciomagul
În numele LUI RAY
Al lui suntserios
Al Sfântului Mosotti
Granini cu piersica -_-!

| Frank51 a răspuns:

Dacă te referi la cei nefavorizați, ei au alte lucruri pe cap. Nimeni nu va alege să citească în detrimentul unui joc video interactiv sau unui sport, unde îți dezvolți abilități mai importante.

| mentholinks a răspuns:

Ce beneficii? Prea e ridicat in slavi cititul.

| johnnny123 a răspuns:

De ce nu vor oamenii să facă o gramadă de alte lucruri benefice? Să mănânce sănătos, să facă sport, să învețe lucruri noi, să recicleze, să facă voluntariat, etc? Pentru că unii oameni nu văd beneficiile acestor activități, sau li se pare că beneficiile sunt mult prea puține, prea vagi și prea îndepărtate ca să merite efortul. Iar alții nu au posibilitatea să se dedice acestor activități pentru că sunt mult prea apăsați de griji și de nevoi ca să mai aibă starea si energia necesară.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca cartea este mai grea decat un telefon "destept".

| sabin89 a răspuns:

Cum nu citim? Citim, zilnic, toate întrebările şi răspunsurile de pe TPU.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu fac oamenii rebusuri dacă se știe că are atâtea beneficii? De ce nu fac puzzle-uri? De ce nu joacă șah? De ce nu învață matematică? De ce nu fac sport?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Lukasssz):

În numele corcodușei cu sare, amin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care oameni nu vor?

| Anuket a răspuns:

Este prea greu, prea mult, necesită multă energie și reflecție. Mai bine citit un film.

| TheStrategist explică (pentru sadrian46):

Oamenii în general, mai ales românii. Un român citește în medie o carte pe an, pe când un german 16 în medie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru TheStrategist):

Am prieteni nemți și nu citesc deloc laughing sunt curioasă cum sunt făcute statisticile astea. Dacă aproximează ei în funcție de cât se cumpără, e o prostie, în general oamenii nu citesc, iar cei pasionați cumpără cât pentru zece (și nici ei nu le citesc pe toate).

| TheStrategist explică (pentru Frank51):

Faci sport mai mult de 2-3 ore pe zi ca să nu ai timp să citești 30 de minute? Dacă ești sportiv de performanță atunci înțeleg că nu ai timp.
Eu fac sală, îmi place să ridic greutăți. Dar consider că trebuie să ne antrenăm și mintea, nu doar corpul.

| TheStrategist explică (pentru supadeceapa):

Orice om are timp să citească măcar 20 de minute pe zi

| Frank51 a răspuns (pentru TheStrategist):

De citit citesc continuu, nu mai suntem în 1900 toamna, citim nonstop pe telefon, tabletă, laptop, chiar și în autobuze pe televizor, deci poți să-ți cultivi și asta fără să aloci un timp expres.

| TheStrategist explică (pentru supadeceapa):

E o medie, probabil unii citesc sub 10 și alții peste 50 de exemplu. Oricum citesc mai mult decât noi.

| TheStrategist explică (pentru mentholinks):

Cititul te ajută să ai un vocabular mai dezvoltat, mai multă imaginație, creativitatea, reduce stresul, anxietatea, depresia, cei care citesc trăiesc în medie mai mult, te ajută să te concentrezi și nu vei mai fi analfabet funcțional (adică vei reuși să înțelegi ce citești). Dar desigur, aceste beneficii vor apărea dacă citești zilnic, minim 20-30 de minute.
Cititul este la fel de important ca sportul.

| TheStrategist explică (pentru Frank51):

Una e să citești o carte bună și alta e să citești știri și mesaje pe telefon sau la televizor.
Ce avantaj ai tu în fața unuia care nu știe să citească dacă nu citești? (Nu mă refer la tine personal, ci în general la cei pe care nu îi pasionează lectura)
Nu toate cărțile sunt ca cele pe care ne puneau profesorii să le citim la școală.

| Frank51 a răspuns (pentru TheStrategist):

Te înțeleg îți place să citești. Acum încearcă să te pui și în pielea altor oameni, care fac alte activități, merg la sală, fac un sport, se joaca jocuri video, se plimbă, se uita la filme, fiecare activitate îți dezvoltă ceva, nu este obligat nimeni să citească, și nu înseamnă că cine nu citește este analfabet, asa cum un sportiv de performanță nu face mișto de restul care suntem praf.

| TheStrategist explică (pentru Frank51):

Ai dreptate și tu într-un fel. Dar să fim serioși, majoritatea oamenilor stau pe telefon aproape toată ziua, se uită la televizor sau se duc să bea o bere cu prietenii. Dar cei care au alte activități care îi ajută să se dezvolte fizic sau mental au tot respectul meu chiar dacă nu le place să citească.

| Cristina12387 a răspuns (pentru TheStrategist):

Spui ca cititul reduce stresul, anxietatea, depresia. Da, asta in cazul in care te atrage aceasta activitate. Nu si in cazul in care iti propui ca trebuie neaparat sa citesti doar pentru ca asa stii tu ca este bine, dar nu te atrage in niciun fel aceasta activitate. Intr-un astfel de caz ar avea un efect contrar.

| Mopmop a răspuns:

Uite...prin citit mi-am exersat gramatica si imaginatia...
Citind intrebarea ta stau putin in dubii...

| TheStrategist explică (pentru Mopmop):

E vorba de citit cărți, nu întrebări și răspunsuri pe TPU. Iar întrebarea este pusă ca să aflu părerile oamenilor.

| Mopmop a răspuns (pentru TheStrategist):

Am inteles asta.
Insa eu te intreb: crezi ca intrebarea ta este formulata corect dpdv gramatical?
Sincer mie imi suna aiurea insa poate ma insel eu.

| TheStrategist explică (pentru Mopmop):

Sună aiurea din cauza cuvântului "are"? Spune-mi ce crezi că e greșit. Am citit fiecare cuvânt și nu găsesc greșeala. Am pus "are" deoarece "cititul are beneficii", nu puteam să zic "cititul au beneficii", nu-i așa?

| Mopmop a răspuns (pentru TheStrategist):

"Daca stiu ca cititul are multe beneficii" Cred ca formularea asta era mai fericitahappy Sau poate ma insel? Oamenii stiu si cititul are...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu ai cum sa știi cât citesc oamenii în intimitatea odăii lor laughing ei pot doar sa compare numărul de cărți cumpărate, ceea ce arată doar faptul că stau mai bine economic decât noi.

La noi se piratează in prostie și mulți sunt bibliofili doar in teorie, colecționează mult și citesc rar. Cei care citesc, nu cumpără neapărat (eu, de exemplu, și prietenul meu cel mai bun care citește dublu față de mine, m-am mai cumpărat o carte de 3 ani minim, am 6 biblioteci în oraș și e-reader). Bibliotecile alea cine le tine în picioare daca nu exista cititori?

Eu cred că peste tot citește doar o mână de oameni și asta e ok, e normal ca oamenii să aibă hobby-uri diferite.

| TheStrategist explică (pentru supadeceapa):

E normal ca oamenii să aibă hobby-uri diferite, dar unii au doar unul singur: spartul de semințe în fața blocului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru TheStrategist):

Și ce? laughing

| cosmogirl a răspuns:

Degeaba citesti atata daca esti tot cu nasul in treaba altora.