| larylarysa a întrebat:

E bun sinoninul "neterminate" pentru "nesfârșite"? Sintagma "de-acum e locutiune adverbiala?

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

înserări = apusuri
nesfârșite = infinite
În secvența "de-acum" cratima are rolul de a unii în pronunție două cuvinte diferite.
Eu așa am scris.
Neterminate... treburile sunt neterminate, adică sunt incomplete. Deci, nu, nu e bine. Nesfârșit e nelimitat, infinit, neterminat e... neterminat, incomplet. Asta e, o să iei 9.80 în loc de 10.

| Random123456 a răspuns:

Era mai bine decat "neterminate" -interminabile. Pentru ca in contextul poeziei nu se potriveste "neterinate" ci interminabile sau infinite happy
Nu, nu e locutiune adverbiala. Cum a spus cineva are rolul de a uni doua cuvinte si de a mentine ritmul si masura interioara a poeziei happy