| anonim_4396 a întrebat:

Hei,Intrebare pentru cei care au citit Cartea de Nisip de Jorge :Luis Borges.De ce credeti ca aceasta carte este sacra? Dar de ce credeti ca este malefica?

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu daca e sacra sau malefica! Cine a zis?
Jorge Louis Borges era un om foarte cult, in plus a facut studiile in Europa, prin Elvetia, a fost Bibliotecarul Bibliotecii nationale din Buenos Aires.
A citit foarte mult, deci a putut descifra multe, asta e partea de maleficitate.
Sacralitatea rezida chiar din titlul lucrarii:'Cartea de Nisip":adica un fel de imn inchinat 'desertaciunii'. In Biblie exista, in Vechiul Testament un capitol care se ocupa (Solomon), de 'desertaciune'.