| VIctoria2000 a întrebat:

Hei TPU,am terminat aseara de citit cartea La Medeleni, care m a emotionat foarte tare insa nu am inteles prea bine sfarsitul in care Danut spune :"-Olguta era un vant de larguri...".Iar toata odaia se umpluse de parfumul florilor tinere.Am uitat sa precizez,inainte de a spune Danut afirmatia despre Olguta spune ca un vant din fundul livezii se starnise ca un vartej,care se pierdu prin usile deschise in adancul casei, cutrrmurand tacerea. Acel vant era "Olguta"? iar parfumul florilor tinere se refera la faptul ca a murit de tanara?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Acel vant era starnit de amintirile lui Danut.
Olguta a fost, intotdeauna, o prezenta foarte accentuata, imposibil de ignorat si care, de-a lungul scurtei ei vieti a influentat puternic vietile celorlalti. In special pe a lui Danut si pe a Monicai.
Olguta este "deus ex machina" al intregului roman.