| Ignat_Maria_1998 a întrebat:

Imi spuneti si mie cateva opere (+autori) in care sa apara Mitul Androginului, va rog?
(In afara de "Nunta in cer" de Eliade, de operele lui Eminescu, Dimitrie cantemir)

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

In antichitate, Platon vorbeste despre el in "Symposium"
In literatura moderna, poti citi "The lenses of gender" - de Sandra Bem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut anul trecut si am discutat despre:''Banchetul'' de Platon, Cartea nuntii, Maitreyi, Domnisoara Christina(toate sunt de Eliade) si Romeo si Julieta de Sheakspeare

| marykaterineganea a răspuns:

Adam si Eva - Liviu Rebreanu