| DeeaStyle12345 a întrebat:

In ce an a avut loc aparitia volumului "Pateluri" de Vasile Alecsandri?

Răspuns Câştigător
| Rox1234 a răspuns:

A avut loc intre anii 1868 si 1869 in revista Convorbiri literare happy

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Alecsandri nu a publicat niciodată un volum intitulat „Pateluri".
În nicio lucrare de critică literară, referitoare la scrierile lui Vasile Alecsandri nu se pomenește că acesta și-ar fi publicat un volum ( deci antum) intitulat „Pasteluri".
„Acest „Pasteluri " a fost doar un ciclu" (o grupare de poezii ale unui autor, sau mai mulți autori, care se subsumează unei teme sau idei comune) care poate fi inclus într-un volum.
Și nici postum nu i s-a publicat vreodată un volum intitulat „Pasteluri".
Poeziile aparținătoare acestui ciclu au fost compuse, în cea mai mare parte, în perioada 1867 - 1869 și ele au început a fi publicate, începînd cu anul 1868, în „Convorbiri literare. Dar nu ca un volum ci doar ca poezii separate (cca. 2-4 într-un număr, în numere mai mult sau mai puțin consecutive ale respectivei publicații).