| Mozambica a întrebat:

La 13 ani credeti ca pot sa citesc
-Codul lui Da Vinci(Dan Brown)
-Romeo si Julieta
-Scrisoare de dragoste(Mihail Drumes)
-Notre dames de Paris(Victor Hugo)?
As putea sa le inteleg la aceasta varsta?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimele 2 lasa-le pentru mai tarziu.
Acum e devreme.
Primele 2 nu le-am citit, asa ca nu stiu ce sa spun.

| Doub a răspuns:

Nu, nu sunt de varsta ta.

| corolav a răspuns:

Mai degrabă nu.
Încearcă peste vreo doi ani.
Deși eu, la vîrsta asta citisem deja „Frumoasă de zi" și „Apărarea are cuvîntul"( ca să dau doar două exemple).

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
"Codul lui Da Vinci'' (Dan Brown) nu l-as recomanda la nicio varsta, deci nici la 13 ani.
"Romeo si Julieta'' si, in general, piesele lui Shakespeare iti recomand sa le lasi pentru dupa 16 ani, cand le vei intelege mult mai bine (si asta ti-o spune o mare fana a literaturii shakesperaene).
"Scrisoare de dragoste'' si "Notre-Dame de Paris'' (ultima e o carte superba, am plans la lectura ei si am iubit-o enorm) le poti citi si acum, dar numai daca ai experienta de lectura suficienta acumulata (si eu le-am citit pe la 13-14 ani, dar pana atunci citisem enorm, cateva sute de carti, literatura romana si universal, din diferite genuri si perioade literare).
Poti insa incxerca, mai potrivite epntru varsta ta, "Micul print''(Antoine de Saint-Exupury), "Legendele Olimpului''(Alexandre Mitru), "Robinson Crusoe''(Daniel Defoe), "Calatoriile lui Gulliver'' (Johnathan Swift), "Calatoria subpaminteana a lui Niels Klim''(Ludwig Holberg), "Ciresarii''(Constantin Chirita), "David Copperfield'' si "Aventurile lui Oliver Twist'' (Dickens), "Simgur pe lume''(Hector Malot), "Povestea fara sfarsit''(MIchael Ende), "Cimsigiu & comp.''(Grigore Bajenaru), "Moby Dick''(Herman Melville)...
Succes si insipratie in alegerea celor mai potrivite lecturi iti doresc! Un weekend relaxant si numai bine!