| RoxyRoxana200 a întrebat:

O facut dau a facut? o mers intr o zi la munte sau a mers intr o zi la munte.Sunt romanca.

7 răspunsuri:
| SasaSasa2000 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea.

| PIPER23 a răspuns:

@ facut

| LPCTSTR a răspuns:

O facut sau a facut?
A facut este corect, O facut cred ca se foloseste in alte regiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta cu "o" este populara, si incorecta gramatical.Corect este a mers a facut etx

| Denisa19191919 a răspuns:

A facut deoarece o facut e o exprimare taraneasca

| anonim000x a răspuns:

Ambele

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"O făcut/o mers" nu e forma literară a verbului. Se folosește doar în anumite situații familiare. Este o formă a verbului la prezumtiv trecut. Îl poți găsi conjugat sub această formă:

Eu oi fi făcut
Tu oi fi făcut
El o fi făcut (El o fi făcut ce i-ai zis)
Noi om fi făcut
Voi oţi fi făcut
Ei or fi făcut