| danypetrea90 a întrebat:

cine imi poate spune cum pot invata engleza usor fara profesor... daca stiti vreo aplicatie utila ar fi perfect sau vreo idee ar fi excelent happy. Dau funda multumesc!

5 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

De aici am învățat ceva germană: https://www.memrise.com/

Însă dacă vrei să înveți la modul serios, ar fi mai util să ai o carte de gramatică, cu teorie și exerciții, și să începi să citești texte în engleză, cu dicționarul lângă tine. Și eventual cu voce tare, ca să-ți îmbunătățești pronunția. Filme multe englezești și/sau americane să vizionezi (nedublate, ce naiba), preferabil cu subtitrare în engleză.

| ZuzulinaZoe1993 a răspuns:

Duolingo
dar eu zic să te uiți la filme și seriale în engleză cu subtitrare în română pentru că ajută la formarea auzului pentru cuvintele în engleză și pronunțarea acestora. și ascultă muzică în engleză.

| FemeiaPisică a răspuns:

Găsești pe "Magazin Play" aplicații pentru începători. Am văzut la un coleg și am înțeles că este chiar folositoare acea aplicație.
Filmele și melodiile în limba engleză ajută și ele foarte mult.

| Lucică1998 a răspuns:

Ai putea sa te uiți la filme si sa încerci sa fi mai atenta la partea sonora si la subtitrare decât la partea video, eu așa am învățat si știu destul de bine.