| lullaby23 a întrebat:

Salut oameni frumosi! Imi puteti da si mie lecturile care se cer la profilul de filologie pentru clasa a IX-a ( a 9a) [Liceul Teoretic Petru Cercel]?

Răspuns Câştigător
| Nyxi a răspuns:

Salut, salut! Nu sunt sigură dacă se cer anumite leturi în funcție de liceu, localitate, etc...dar, te pot ajuta sa-ti spun ce se studiaza in clasa a IX-a și a X-a, (lecturile selectate depind și de manual, de profesor happy În clasa a IX-a sadurmez filologie tot la un liceu teoretic, deci nu e mare diferentă) eu am studiat următoarele: Mara, Moromeții I, Cartea Nunții (prof. ta s-ar putea să aleagă pentru voi, Enigma Otiliei, dar eu am studiat-o într-a X-a), La Țigănci (o facem în fiecare an), Catastofa (lui Rebreanu), după a urmato serie de poezii: Riga Cripto și Lapona Enigel (I.Barbu), am făcut și M. Eminescu, am făcut De-a v-ați asunselea de Arghezi..am făcut Moină de Bacovia, I.L.Caragiale am făcut "La conac". atât imi amintesc. Într-a X-a am făcut : Enigma Otiliei, Ion, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război și Moromeții II, am făcut basmul (Harap-Alb), am făcut Hanul Ancuței, am făcut Bacovia (Lacustră, Plumb), Eminescu(Odă în metru antic & Dorința), Nichita Stănescu, Ion Barbu, am făcut repere critice, Lovinescu, Maiorescu..etc. Sper că te-am ajutat! laughing