| tnnn a întrebat:

Dau FUNDA celui care imi spune un loc din cartea "Stapanul Inelelor" care exista si in realitate. Stiu ca J.R.R. Tolkien a inventat o lume total paralela cu cea a noastra, dar uitati-va aici: http://www.secretelefemeilor.ro/......nesti.html

2 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Eu stiu ca a locuit in Liverpool parca o perioada si existau multe fabrici cu cosuri inalte de unde iesea fum si am inteles ca acelea au fost cele care l-au insipirat in scrierea cartii " cele doua turnuri" in rest stiu ca sunt peisaje inspirate din Marea Britanie si in film seamana daca te uiti si bine cunoscutl comitat al hobbitilor e insipirat din realitate pentrcu ca doar englezii au comitate laughing

| Lucică1998 a răspuns:

Eu știu doar ca filmul a fost filmat in Noua Zeelanda si ca locurile seamănă destul de mult adică găsești pana si satul hobbiților si alte de-astea deci cred ca partea geografică e inspirata din realitate