| kathy24 a întrebat:

Titlul a trei opere in proza

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu, Creanga de aur de Mihail Sadoveanu, Morometii de Marin Preda.

| bogdan72 a răspuns:

Poema Chiuvetei (Mircea Cartarescu), O calarire in zori (Nichita Stanescu), Ieudul fara iesire (Ioan Es. Pop)

| Aberdeen a răspuns:

-"Madona cu trandafiri"(George Mihail Zamfirescu)
-"Pitulicea"(Resat Nuri Guntekin-asta este o opera in proza universala)
-"Mara"(de Ioan Slavici)

Acestea sunt toate opere epice, in proza.Cred ca de asta aveai nevoie.Totusi daca iti propui sa le si citesti, cu atat mai bine! Sunt opere foarte frumoase!

Numai bine!

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca te referi la opera, de fapt drama muzicala, poti citi Aurul Rinului, Lohengreen si Tristan si Isolda, toate de Wagner. Intrebarea mi se pare destul de confuza.