| DragomirCristian a întrebat:

Am o problema si trebuie sa o povestesc.
Duminica dimineata contul meu de Facebook a fost blocat deoarece eu eram conectat pe pagina mea si pe tel si PC,duminica ca sa se verifice daca sunt eu am fost pus sa recunosc niste prieteni,i-am recunoscut pe toti(nu stiam de ce mi-a fost blocat,m-am informat si am aflat aseara) marti seara contul mi-a fost blocat iarasi si cand vreau sa ma conectez imi apare:" Este posibil ca cineva sa se fi conectat la contul tau": Ti-am blocat contul pentru a-ti pastra informatiile in siguranta.
Te rugam sa-ti confirmi identitatea si sa schimbi parola".
Contul tau va ramane ascuns pana termini acest proces".
Problema este ca nr de tel de la email-ul Facebook-ului este un fost nr de tel care nu mai imi apartine,asa ca codul despre care mi se spunea ca mi se trimite prin acel numar de telefon am refuzat aceasta optiune, am ales o fotografie al unui act de identitate(buletin) am trimis o poza cu buletinul meu pentru a se vedea ca contul de Facebook si numele sunt adevarate, apoi le trimit email-ul meu pentru a-mi trimite notificari in legatura cu contul dar nimic si vreau sa mai zic ca ajung la"schimba parola" apas acolo si ma duce pe contul de Youtube si nu am schimbat nicio parola bifez "o stiu nu mai eu".
Apare "Va multumim!"
Am rugamintea sa-mi ziceti si mie etapele, sa vad unde gresesc si dupa cat timp dupa rezolvarea acelor etape cerute de ei este liber contul!
Va multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parola este una simpla, poate fii ghicita cu usurinta de oricine.
cati digiti are parola ta?
o parola serioasa are peste 15 digits si este compusa din cifre, litere si simpboluri amestecate.
cand iti schimbi numaruld e teelfon, inainte sa renunti la cel precedent, intrii in toate sistemele pe care le folosesti si iti schimbi contactul.
la fel faci si cu adresele de email.
Sincer, nu intekleg de ce iti schimi numaruld e telefon, eu am unul pe care-l folosesc de 20 de ani si nu as renunta la el, pentru nimci in luma, fiindca l-am dat tuturor, sunt usor de gasit si am toate concatele pe el.
De cel putin 10 ani, acelasi numar de telefon poate fii mutat in orice retea de telefonie vrei, deci nu exista nici un motiv pentru acre terbuei sa-ti schimbi numarul.
dar aasta evi invata tu cu timpul, cand te vei lovii de situatii neplacute care te vor afecta: programe bancare, conturid e progarme samd.

| Mosotti a răspuns:

Eu nu va inteleg de ce va schimbati nr de telefon ca pe sosete?! Eu am acelasi nr de 6 ani, ma stiu prietenii, rudele, cunostintele, nu il schimb. Daca ai gagici sau amante mai iei un tel de la second, iti iei o cartela si ai alt nr, dar cel principal nu il schimbi!

Trebuia sa faci pe contul de mail, nu pe telefon, ca mailul il aveai mereu. Nu stiu ce ai facut, ca daca puneai mail, iti trimitea pe mail codul de verificare. Le trimiti mailul, dar nu ai facut contul pe mail ci pe tel.
Acuma e mai greu, sa vedem, nu stiu exact cum s-ar rezolva.