| Defalucy a întrebat:

Cineva a făcut un cont fals de Instagram în care se dă drept mine. Spune că e un coleg sau o colegă de a mea cu inițiala A dar eu am doar trei colegi cu inițiala A și ei nu scriu ca persoana aceea, plus că eu am numărul de telefon la toată clasa și contul acela nu se află în contactele mele. Cum pot afla cine se dă drept mine? Pune doar poze pe care le-am postat deja.

6 răspunsuri:
| Robby_Robert_1996 a răspuns:

Exista opțiunea de report pe Instagram pentru ca o alta persoană îți folosește identitatea. Din câte știam doar persoana a cărei identitate este copiata poate da report pentru asa ceva

| Iote a răspuns:

Raporteaza contul/persoana.

| Catalinintrebare a răspuns:

Aici trebuie sa fii putin deschis la minte. Intr adevar ii poti report dar nu iti aprobeaza nimeni. Normal ca scrie mai diferit gandeste te ca el nu vrea sa afli ca e el si scrie efectiv pe dos daca nu scrie cu diacritice atunci pe contul ala v a scrie. Si nu te lasa convins ca e A initiala poate a zis asa doar ca sa te gandesti tu la o anumita pers cu A oricum cine se comporta la scoala in clasa ta mai ciudatel putin cu tine e suspect. Plus caa nu trebuie sa il ai la contacte poate sa logat cu un email

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cauta un specialist IT de la departamentul de politie s-au un amic/ cunostinta care se pricepe la informatica si platestel sa se ocupe de asta s-au scoate toate pozele de pe contul tau de Instagram si fa-ti altul dupa o pauza de 3 luni de Instagram asa el nu o sa mai poata sa iti supravegheze contul si sa copieze pozele si ce mai ai tu pe acolo. Ai putea sa iti bati joc de el prin mai multe metode punand statusuri s-au fotografi cu caractere obscene despre escroci si hackeri numai sa poti sa i-o platesti s-au sterge contul si fa-ti altul cu numele tau dar motificat la superficial de ex: Alina the dark women, AlinaX573-Marte 1032, nusti ce sa spun. Tu ai gresit atunci cand ai dat numarul de telefon la toata clasa acolo a fost greseala ta nu trebuia acum o sa te terorizeze virtual pana te termina cu nervi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ia gandeste-te putin care din clasa ta are boala pe tine si e mai ciudatel asa mai dubios trebuie sa ai mintea deschisa la orice ca sa banuiesti pe cineva.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Nu poți afla cine a făcut acel cont, dar ce poți face este să îl raportezi - mai multe detalii aici https://help.instagram.com/370054663112398

Totodată, sfatul nostru este să îți păstrezi contul privat și să ai grijă cui îi permiți să intre în lista ta de prieteni.