| aAlexB a întrebat:

De ce se misca greu internetul?

Răspuns Câştigător
| SARPILIIII a răspuns:

Nu stiu sunai pe astia de la Orange.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Internetul stă pe loc, tu-l accesezi greoi printr-o conexiune sau terminal lent

| Iote a răspuns:

Internetul, nu. Poate ai tu ceva (nestiut) in pc care lucreaza si iti incetineste totul. Fa o devirusare.

Bula
| Bula a răspuns:

Este ca si veriga slaba dintr-un lant.
Din intreg ansamblul care este pe linia ta de internet, elementul cel mai slab (lent) dicteaza viteza intregii linii, peste care nu poti trece (doar daca-l schimbi pe unul mai rapid).

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca l-a deocheat cineva big grin

in teorie pot fi o tona de motive, de la o mufa pusa prost si care nu face contact bine, pana la faptul ca a plouat afara si tu ai connexiune prin cupru ingropat (cum ar fi DSL) sau esti destul de departe de antena celulei 4g, iar ploaia a scazut semnalul

ar trebui sa dai mult mai multe detalii de gen ce internet ai, prin ce vine, cum esti connectat la el, etc. daca vrei un raspuns folositor si nu doar katerinka sau idei generale!

| Ineys a răspuns:

E obosit.

| FaraNume1245 a răspuns:

Pentru că n-are membre?

| Ora de net a răspuns:

Salut!

Motivele pentru care internetul merge greu pot fi multiple.

Întâi îți recomandăm să verifici ce viteză este specificată în contractul tău cu furnizorul de internet. Poți verifica aici: https://www.speedtest.net/ dacă este similară cu performanța internetului tău.

Dacă valoarea este cu mult diferită și întâmpini dificultăți pe un singur dispozitiv, de exemplu doar pe calculator, este posibil ca acolo să fie problema. Îți recomandăm să îți instalezi un antivirus sigur și să scanezi calculatorul, ca să te asiguri că totul este în regulă.

În schimb, dacă internetul are viteză scăzută pe toate dispozitivele poate fi vorba de o supraaglomerare a benzii de internet (sunt prea multe dispozitive conectate în același timp) sau de o problemă cu routerul. Poți să restartezi routerul sau să cumperi unul mai performant.

Dacă în continuare întâmpini dificultăți îi poți contacta pe cei de la care ai internetul și să clarifici cu ei situația.